Wniosek o umorzenie postępowania przeciwko Dariuszowi R.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku  skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk -Południe w Gdańsku wniosek o umorzenie postępowania przygotowawczego przeciwko Dariuszowi R.  i zastosowanie środka zabezpieczającego.

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego podejrzanemu zarzucono   popełnienie łącznie 14 czynów dotyczących znieważenia  miejsc spoczynku  oraz usiłowania   lub dokonania ograbienia  grobów ze zwłok.

Powołani w sprawie biegli orzekli, że podejrzany jest chory psychicznie. Dokonując  zarzuconych mu czynów  miał zniesioną zdolność  rozpoznania ich znaczenia  i pokierowania swoim postępowaniem.

Biegli stwierdzili również, że z uwagi na obecny stan zdrowia psychicznego, celem zapobieżenia  ponownemu  popełnieniu  czynów  o znacznej  szkodliwości  społecznej,   wymaga on  pobytu w szpitalu  psychiatrycznym.

Wniosek o umorzenie postępowania przygotowawczego i  zastosowanie   środka zabezpieczającego został  skierowany  w zakresie 12 z 14 zarzuconych  podejrzanemu czynów popełnionych  w 2005 roku na cmentarzu w  Gdańsku  oraz w latach 2015 – 2017 na cmentarzach w  Gdańsku, Gdyni , Rumi ,  Lęborku  oraz Olsztynie.

W ramach odrębnego postępowania kontynuowane  są czynności dotyczące  dwóch zarzuconych podejrzanemu czynów nie objętych wnioskiem oraz czynności weryfikujące  treści zapisków prowadzonych przez podejrzanego oraz dotyczących szczątków, ujawnionych i zabezpieczonych  w listopadzie  2017  roku.