Akt oskarżenia między innymi o rozbój na obywatelu Szwecji.

Trzech mężczyzn w wieku od 21 do 24 lat oskarżyła Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku między innymi o  rozbój na obywatelu Szwecji.

Do zdarzenia doszło 21 maja 2018 roku  w godzinach nocnych.

Dwóch obywateli Szwecji spacerujących po gdańskiej starówce zostało  zaczepionych przez trzech nieznanych im mężczyzn. Jeden z tych mężczyzn   uderzył  jednego z pokrzywdzonych, a pozostali przyłączyli się do zadawania mu ciosów. Pokrzywdzony otrzymał cios przedmiotem przypominającym pałkę. Został przewrócony na ziemię. Był kopany po całym ciele. Napastnicy zabrali mu telefon komórkowy o wartości 350zł. Drugi z pokrzywdzonych uciekł.  Gdy zorientował się, że nie jest  ścigany powrócił, aby sprawdzić co się dzieje z jego znajomym. Został wówczas zaatakowany przez jednego z napastników. Otrzymał uderzenie w głowę oraz nogę przedmiotem przypominającym pałkę .

W wyniku tego zdarzenia pierwszy z pokrzywdzonych doznał obrażeń ciała w postaci złamania piszczeli lewej, które naruszyły czynności narządów jego ciała na czas przekraczający 7 dni. Drugi z  pokrzywdzonych  doznał obrażeń ciała w postaci otwartej rany głowy. Obrażenia te naruszyły czynności narządów jego ciała na czas nie  dłuższy niż 7 dni.

26 maja 2018 roku  w godzinach nocnych  w pobliżu budynku LOT –u   pobity został mężczyzna. Pokrzywdzony stanął w obronie  znajomego,  zaczepionego przez dwóch agresywnych mężczyzn. Swoją agresje napastnicy przenieśli na pokrzywdzonego. Był przez nich kopany.  Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała  w postaci stłuczenia jamy ustnej, które naruszyły czynności  narządów jego ciała na  czas przekraczający 7 dni.

Ustalono, że napastnikami byli mężczyźni, którzy brali również udział w  rozboju na  obywatelu  Szwecji.

Wszyscy zostali   zatrzymani 1 czerwca 2018 roku.

Trzem zarzucono dokonanie wspólnie i w porozumieniu rozboju  na  obywatelu Szwecji. Jednemu z nich zarzucono  spowodowanie  obrażeń ciała  u drugiego  z pokrzywdzonych.

Dwóm zarzucono udział wspólnie i w porozumieniu w pobiciu kolejnego pokrzywdzonego.

Na wniosek prokuratora sprawcy  zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd.

Przestępstwo  rozboju  zagrożone  jest  karą  pozbawienia  wolności od lat 2 do 12.  Przestępstwo udziału w pobiciu zagrożone jest  karą do 3 lat pozbawienia wolności, a przestępstwo  spowodowania  obrażeń ciała  na czas nie dłuższy niż  7 dni  karą grzywny, ograniczenia wolności  albo pobawienia wolności do lat  2.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku.