Akt oskarżenia w sprawie wielokrotnego zgwałcenia

Prokuratura Rejonowa w Gdyni  skierowała  do Sądu akt  oskarżenia  przeciwko Andrzejowi Sz., Mirianowi Sz. oraz Tadeuszowi B.  zarzucając im wielokrotne  zgwałcenie pokrzywdzonej.

Kobieta przez dwa  lata była więziona w piwnicy przez  swojego męża Mariusza Sz.  Mężczyzna  znęcał  się nad nią ze szczególnym   okrucieństwem oraz  wielokrotnie  zgwałcił.  Znęcał się również nad swoimi dwoma małoletnimi córkami, a jedną z nich  molestował seksualnie. Za przestępstwa te w czerwcu 2017 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku  na  karę łączną 25 lat pozbawienia wolności.

W oparciu o nowe dowody zebrane w ramach odrębnego postępowania ustalano, że  w okresie od stycznia 2009 roku do  grudnia 2010 roku, kiedy kobieta był więziona,  Andrzej Sz., Mirian Sz.  oraz Tadeusz B. działając wspólnie i w porozumieniu  wielokrotnie zgwałcili ją. Mariusz Sz. ułatwił im dokonanie tych czynów  przełamując opór kobiety poprzez założenie worka na głowę oraz związanie.

 Andrzejowi   Sz.,  Mirianowi  Sz.  oraz  Tadeuszowi  B. zarzucono popełnienie przestępstwa z  art. 197 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Przestępstwo to jest zbrodnią, zagrożoną  karą  pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż 3 lata. Górna granica zagrożenia to 15 lat pozbawienia wolności.

Ustalono również, że Andrzej Sz.  w styczniu 2007 roku usiłował doprowadzić oraz doprowadził pokrzywdzoną do  poddania się innej czynności seksualnej.  Zarzucono  mu  popełnienie  przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w  zw. z art. 197 § 2 k.k.  oraz z art.  197 § 2 k.k., zagrożone  karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Mężczyźni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im  przestępstw.

Akt oskarżenia w tej sprawie  został  skierowany w listopadzie  2018 roku do Sądu  Okręgowego w Gdańsku .