Zarzuty za pobicie obywatela Ukrainy

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa w Gdańsku nadzoruje postępowanie w sprawie pobicia 20-letniego studenta z Ukrainy. Do zdarzenia doszło 21 grudnia 2018 roku w pociągu SKM relacji Gdynia – Gdańsk.

Jak ustalono, jeden z dwóch mężczyzn najpierw nagrywał telefonem komórkowym znajdującą się w wagonie kobietę. Gdy opuściła ona pociąg zaczął nagrywać pokrzywdzonego. Obywatel Ukrainy zwrócił się z prośbą o zaprzestanie jego nagrywania. Wówczas mężczyźni pobili go. Uderzali pokrzywdzonego głową, rękoma i nogami. Jeden z napastników używał w trakcie bicia częściowo pełnej butelki alkoholu. Pokrzywdzony zeznał, że sprawcy pobili go, ponieważ jest on obcokrajowcem i rozmawiał w języku rosyjskim.

Sprawcy uciekli z pociągu na stacji Gdańsk-Główny.

W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci rany otwartej skóry głowy oraz powierzchownego urazu klatki piersiowej. Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że obrażenia te spowodowały naruszenie czynności narządu jego ciała na czas nie dłuższy niż 7 dni.

8 stycznia 2018 roku funkcjonariusze Policji zatrzymali jednego z napastników .

Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 119 § 1 k.k.  w zb. z art. 158 § 1 k.k., to jest stosowanie przemocy wobec pokrzywdzonego z powodu jego przynależności narodowej i etnicznej oraz dokonanie jego pobicia.

Zarzuconego czynu dopuścił się publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie dla porządku prawnego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego 29-latek  przyznał się  do  popełnienia zarzuconego  mu przestępstwa. Wyjaśniając, że jego zachowanie było wynikiem spożytego alkoholu.

Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat. W związku z tym, że podejrzany był w przeszłości karany za zarzucone przestępstwo Sąd może mu wymierzyć karę w górnej granicy zagrożenia zwiększoną o połowę.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.