Zarzuty za dokonanie rozboju

Pięciu mężczyznom Prokuratura Rejonowa w Malborku przedstawiła zarzuty dokonania rozboju na  pracowniku przewożącym pieniądze.   

Do zdarzenia doszło w nocy 7 stycznia 2018 roku na trasie Marynowy – Rychnowy.

Mężczyzna odbierał  pieniądze ze stacji benzynowych . W trakcie przejazdu z jednej stacji do następnej, jego samochód został potrącony przez inny pojazd. Kiedy się zatrzymał i wysiadł podeszło do niego dwóch mężczyzn. Jeden z nich  uderzał pokrzywdzonego w głowę i szarpał za odzież. Następnie przewrócił pokrzywdzonego na ziemię. W trakcie zdarzenia na miejsce przyjechał kolejny pojazd. Jak ustalono  w zdarzeniu uczestniczyło łącznie  pięć osób.  Napastnicy odjechali zabierając pojazd, którym poruszał się pokrzywdzony, a należący  do  jego pracodawcy. Oprócz samochodu wartości  około 60 000 złotych,  sprawcy dokonali zaboru zebranych ze stacji benzynowych pieniędzy w kwocie około 61 000 złotych, pieniędzy stanowiących własność pokrzywdzonego  w kwocie   220   złotych   i należących do niego przedmiotów   wartości  1400 złotych  oraz  różnych  dokumentów.

W wyniku zdarzenia 62 letni  mężczyzna  doznał obrażeń ciała, które naruszyły  czynności narządu jego ciała na czas nie dłuższy niż 7 dni.

W wyniku podjętych czynności 8 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Policji  odnaleźli samochód  oraz  dokonali zatrzymania 5 mężczyzn w wieku  31, 35, 36, 37 i 41 lat .

Prokurator przedstawił im zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu  rozboju , to jest przestępstwa z art. 280 § 1 k.k. w zb. z art. 275 § 1 k.k. w zb. z art. 278 § 5 k.k. w zb. z art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Przesłuchani  w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im  przestępstwa .  Dwaj  podejrzani odmówili złożenia wyjaśnień.

 Prokurator  skierował  do Sądu wnioski  o tymczasowe  aresztowanie wszystkich  podejrzanych.

Przestępstwo rozboju zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12 . Trzech z podejrzanych zarzuconego im przestępstwa dopuściło się w warunkach  wielokrotnego powrotu do przestępstwa. W takim wypadku Sąd wymierza karę pozbawienia wolności powyżej dolnej granicy  ustawowego zagrożenia, a może  wymierzyć  do  górnej  granicy   zagrożenia,  zwiększonego  o połowę.