Zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Do zdarzenie , w wyniku którego zginęła jedna osoba  doszło 21 lutego  2019 roku na autostradzie A 1.

53 letni mężczyzna kierujący samochodem Opel Astra, przed węzłem Swarożyn zwrócił, a następnie kontynuował jazdę pod prąd.

Sytuacja ta została zauważona przez obsługę autostrady. Kierujący nie reagował  na jej sygnały, kontynuując jazdę. Na wysokości  miejscowości Ropuchy zderzył się  czołowo  z  jadącym  szybkim pasem ruchu samochodem  marki Mercedes Sprinter.

W wyniku zderzenia  zginęła pasażerka  Mercedesa.  Obrażeń ciała  doznali obaj kierowcy.

Przeprowadzone w szpitalu badanie krwi pobranej od kierującego samochodem m-ki Oplem Astra wykazało, że znajdował się on  pod wpływem alkoholu – 3, 34 % .

Mężczyzna   został zatrzymany  1 marca 2019r  i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Tczewie.

Prokurator  przedstawił mu zarzut popełnienia dwóch przestępstw:

– umyślnego sprowadzenia  katastrofy w ruchu lądowym poprzez jazdę autostradą pod prąd w stanie nietrzeźwości i nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego  ze skutkiem śmiertelnym, to jest przestępstwa  z  art. 174 § 1 k.k. w  zb. z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. z art. 11 § 2 k.k.,  zagrożonego  karą pozbawienia wolności do lat 12

– kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, to jest przestępstwa  z art. 178 § 1 a k.k., zagrożonego karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podejrzany  złożył krótkie  wyjaśnienia,  w których podał, że nic nie pamięta.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku