Wniosek o umorzenie postępowania i umieszczenie podejrzanego na leczeniu w zakładzie psychiatrycznym

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku skierowała do Sądu wniosek o umorzenie postępowania przygotowawczego  i umieszczenie podejrzanego  na leczeniu w zakładzie psychiatrycznym.

Do zdarzenia doszło 27 września 2018 roku około godziny 20:00. Przebywający  w sklepie Carrefour w Centrum Handlowym Galeria Bałtycka w Gdańsku pokrzywdzony został znienacka zaatakowany przez nieznanego mu mężczyznę. Napastnik uderzył go maczetą w głowę. Następnie  wszedł  na zaplecze sklepu,  gdzie  zabarykadował się w jednym z pomieszczeń biurowych. Tam używając maczety zniszczył monitory komputerowe, powodując szkodę w łącznej wysokości 1924 zł.

Napastnik został zatrzymany przez wezwanych na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy Policji. W trakcie obezwładniania wymachiwał w ich kierunku maczetą i uderzał nią w tarcze policjantów.

Zaatakowany mężczyzna doznał powierzchownego otarcia powierzchni płatka małżowiny usznej, zaczerwienienia skóry oraz guza głowy. Z opinii sądowo – lekarskiej wynika, że obrażenia te skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała trwającym nie dłużej niż siedem dni. Przy czym był on narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Napastnikowi  prokurator  zarzucił   popełnienie  trzech czynów:

– usiłowania pozbawienia pokrzywdzonego życia w zamiarze bezpośrednim,

– zniszczenia mienia,

-czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych.

Przesłuchany w charakterze podejrzany nie przyznał się do ich popełnienia. Złożył  wyjaśnienia, których treść wskazywała  na zaburzenia psychiczne.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego.

Podejrzany został poddany jednorazowemu badaniu sądowo-psychiatrycznemu. W sporządzonej opinii biegli stwierdzili, że z uwagi na stwierdzoną u niego chorobę psychiczną, w chwili popełnienia zarzuconych mu czynów był niepoczytalny.

Zgodnie z obowiązującym prawem osoba, która w chwili czynu jest niepoczytalna, nie popełnia przestępstwa. W takim wypadku postępowanie przygotowawcze umarza się.

Z treści opinii wynika również, że pozostając na wolności, z uwagi na stan zdrowia psychicznego, podejrzany stwarza zagrożenie dla porządku prawnego. W związku z tym biegli zawnioskowali o zastosowanie wobec niego środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym.

Wniosek o umorzenie postępowania i umieszczenie podejrzanego na leczeniu w zakładzie psychiatryczny  został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf  Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku