Zarzuty za fałszywe alarmy o podłożeniu ładunków wybuchowych oraz podpalenia

W wyniki czynności  9 kwietnia 2019 roku funkcjonariusze  Policji zatrzymali  osobę, która 15 lutego 2019 roku oraz 29 marca 2019 roku telefonicznie  fałszywie powiadomiła  różne instytucje o podłożeniu  ładunków wybuchowych.  Okazał się nim  letni  28 letni   mężczyzna.

Wykonał dwa połączenia  na numer alarmowy  112  informując  o podłożeniu  ładunków  wybuchowych w  budynkach urzędów, szkół, galerii sztuki oraz ośrodka jeździeckiego, na terenie Niestępowa,  Sulmina,  Żukowa, Leźna i Przyjaźni. Spowodowało to ewakuację osób przebywające na terenie budynków. Zostały one następnie  przeszukany przez funkcjonariuszy Policji. Nie ujawniono materiałów i urządzeń  wybuchowych, jak również substancji   pirotechnicznych. Alarmy okazały się fałszywe.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Kartuzach.

Mężczyźnie przedstawiono   dwa zarzuty popełnienia przestępstw  z art.  224 a  kk.  Przesłuchany  w charakterze   podejrzanego   przyznał się do  ich popełnienia.

Za zarzucone przestępstwa grozi   kara pobawienia wolności  do lat 8.

W toku  przesłuchania  podejrzany  przyznał  się do podpalenia wiaty  z sianem oraz domku holenderskiego. Zdarzenia  te miały miejsce 22 stycznia 2019 roku oraz 15 lutego 2019 roku w miejscowości  Sulmin.  Po uzupełnieniu  materiału dowodowego  prokurator przedstawił  podejrzanemu dwa kolejne zarzuty dotyczące  uszkodzenia mienia  w  wyniku podpalenia , to jest popełnienia czynów z art. 288 § 1 k.k.  To przestępstw zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Podejrzany jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak ustalono uczestniczył w czynnościach  związanych  z ewakuacjami  , jak  i  w gaszeniu pożarów.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku