Strona główna

2018-01-31 10:05

Prokuratura Rejonowa w Gdyni oskarżyła 57 letniego mężczyznę o  znęcanie się nad kotem   ze szczególnym okrucieństwem, to jest o popełnienie  przestępstwa   art.  35 ust  1 a i 2 ustawy o ochronie  zwierząt. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.  

Policja o zdarzeniu została  powiadomiona 6 stycznia 2018 roku przez żonę oskarżonego. Kobietę zaniepokoiło  zachowanie  kota o imieniu  „Okruszek” . Leżał skulony  na  kocu,   piszcząc i miaucząc. Na  pytanie, dlaczego kot tak się zachowuje, mężczyzna  odpowiedział, że ma  urwane genitalia.  Kobieta sprawdziła.  Kot miał ranę w okolicy  genitaliów. Na kocu oraz w innym miejscu mieszkania  widoczne były ślady krwi.

Kotu została udzielona pomoc przez lekarza weterynarii.

Jak ustalono,  pomiędzy 1 grudnia 2017 roku, a 6 stycznia 2018 roku mężczyzna podwiązał kotu genitalia. Spowodowało to  rozległą martwicę  moszny. Następnie  uszkodził jedno z jąder oraz  tkanki podskórne  w okolicy  moszny.  

Lekarz weterynarii stwierdził, że obrażenia  które odniósł kot  spowodowały  cierpienie. W przypadku  nie udzielenia pomocy  mogły stanowić  zagrożenie dla jego życia.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconego  przestępstwa.

Wyjaśnił, że  lubił kota. Był  na niego zły, gdy znaczył teren. Nie wie kto mógł to zrobić.  Z uzyskanej w toku postępowania opinii sądowo – psychiatrycznej  wynika, że mężczyzna w chwili zarzuconego mu przestępstwa miał ograniczoną poczytalność.    

Na wniosek prokuratora  Sąd  tymczasowo aresztował  podejrzanego na 1 miesiąc.

Akt oskarżenia  w tej sprawie  został  skierowany w dniu 22 stycznia 2018 roku  do  Sądu Rejonowego w Gdyni.  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone