Zarzut usiłowania zabójstwa

Zarzut usiłowania zabójstwa oraz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości     prokurator przedstawił mężczyźnie, który 7 listopada 2018 roku wjechał na  schody w Gdańsku.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku.   

Do zdarzenia doszło około godziny 19:50.  Kierujący  samochodem  marki Seat Inca wjechał na chodnik prowadzący w kierunku schodów biegnących od ulicy Zakopiańskiej do  Sowińskiego. Manewr ten wykonał pomimo,  że  na chodniku znajdowały się dwie osoby. Następnie wjechał  na schody nie zważając, że przy nich  znajdowała się kobieta. Kobieta ta sygnalizowała kierowcy , że  na jego torze jazdy znajdują się inni piesi. Po wjechaniu na schody pojazd zawisł . Przed maską znalazł  się 3 letni  chłopiec. Na kolejnych  stopniach  znajdowały  trzy inne osoby. Pomimo to kierowca próbował kontynuować jazdę. Dodawał gazu oraz wykonywał inne niebezpieczne manewry. Następnie wysiadł i próbował zepchnąć pojazd po schodach.

Mężczyzna został zatrzymany przez znajdujące się na miejscu osoby. Powiadomiono Policję .

Przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna ten znajdował się pod wpływem  alkoholu  –  1,82 promila w wydychanym powietrzu.

W oparciu o zebrany w tej sprawie materiał  dowodowy, w tym  wstępne opinie   biegłych z zakresu medycyny sądowej i z zakresu ruchu drogowego, mężczyźnie zarzucono popełnienie przestępstwa usiłowania, w zamiarze ewentualnym,  zabójstwa osób,  które  znajdowały się na jego torze jazdy, to jest popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 3 k.k. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności  albo  karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Nadto mężczyźnie zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 178 a § 1 k.k., to jest prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.

Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone  9 listopada 2018 roku.  Przyznał się do prowadzenia pojazdy w stanie nietrzeźwości. Nie przyznał  się do usiłowania zabójstwa. Odmówił złożenia wyjaśnień.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.