Zarzut ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje postępowanie w sprawie zdarzenia, do jakiego doszło 19 listopada 2018 roku w  kolejce SKM.

Funkcjonariusze Policji zostali powiadomieni, że w wagonie kolejki SKM doszło do szarpaniny pomiędzy dwoma mężczyznami. Po przybyciu na miejsce zastali  mężczyznę, który przytrzymywał i dusił drugiego. Dopiero na polecenie funkcjonariuszy  puścił pokrzywdzonego.

Pokrzywdzony był nieprzytomny. W pewnym momencie ustały również czynności życiowe. Podjęte czynności reanimacyjne przywróciły funkcje życiowe. Został odwieziony do szpitala, w którym zmarł w dniu następnym.

Napastnik został zatrzymany. W oparciu o zebrany materiał dowodowy prokurator   przedstawił mężczyźnie zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Podejrzany przygniatał pokrzywdzonego swoim ciałem, zadawał mu ciosy po całym ciele, w tym w głowę, powodując otarcia naskórka w okolicy głowy oraz krwiaka okularowego oka lewego. Przy użyciu  chwytu typu „dźwignia”  uciskał szyję pokrzywdzonego doprowadzając go do stanu głębokiej nieprzytomności. Skutkiem zachowania podejrzanego była śmierć pokrzywdzonego.

Podejrzany przesłuchany przez prokuratora nie złożył oświadczenia, czy przyznaje się czy nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Wskazał, że pokrzywdzony przypominał mu osobę, która w przeszłości zrobiła mu krzywdę. Miał śmiać się z niego. Treść złożonych przez podejrzanego wyjaśnień wskazuje na zaburzenia psychiczne.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.