Akt oskarżenia w sprawie oddania strzałów w siedzibie Thomson Reuters

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu obywatelowi Białorusi, który oddał strzały w siedzibie Thomson Reuters w Gdyni

Do zdarzenia doszło 14 listopada 2017 roku. Mężczyzna  pracował  na terenie biurowca. W godzinach wieczornych przyszedł do budynku  mając przy sobie  broń, w tym jedną z nich w futerale. Futerał z bronią został zauważony przez pracownika firmy administrującej budynkiem, który wziął go do ręki. Pomiędzy  mężczyznami doszło do wymiany zdań i szarpaniny, w trakcie której oskarżony oddał dwa strzały z pistoletu marki Glock w kierunku pokrzywdzonego. Drugi ze strzałów został oddany w kierunku pokrzywdzonego w trakcie bezpośredniego zwarcia.  Pokrzywdzonemu udało się odebrać broń  i rozładować magazynek. Pomogła mu w tym  inna osoba.

Mężczyzna  został  zatrzymany przez powiadomioną o  zdarzeniu Policję. Na początkowym etapie śledztwa  prokurator przedstawił mu  zarzut usiłowania zabójstwa pokrzywdzonego. Przesłuchany  w charakterze podejrzanego nie przyznał  się  do popełnienia zarzuconego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, w których podał, że jego zachowanie miało na celu zapobiegnięcie  bezprawnemu zaborowi  broni przez osobę  nieuprawnioną.

W toku postępowania ustalono, że mężczyzna  posiadał pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Po przeprowadzeniu szeregu czynności procesowych, w tym eksperymentu  procesowego oraz uzyskaniu opinii biegłego z zakresu broni i balistyki, podejrzanemu został zmieniony zarzut z usiłowania zabójstwa na zarzut narażenia pokrzywdzonego na  bezpośrednie niebezpieczeństwo  utraty życia  albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez oddanie w kierunku pokrzywdzonego dwóch  strzałów, to jest popełnienie przestępstwa z art. 160 § 1 k.k.

Przesłuchany w związku ze zmianą zarzutu mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.  Odmówił złożenia  wyjaśnień.

Zarzucone oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w  Gdyni.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej

w Gdańsku