Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Do zdarzenia  doszło 8  marca  2019 roku w Sopocie około godziny 5.00.  Kierujący samochodem marki VW Passat, jadąc z Gdyni,  na  Alei  Niepodległości uderzył w usytuowany po prawej stronie, obok przystanku autobusowego słup. W samochodzie znajdowało się pięciu mężczyzn. Dwóch zginęło na miejscu. Trzech doznało  obrażeń ciała.   

Przed zdarzeniem pojazd ten  nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kierowca, na widok  radiowozu Policji, odjechał z dużą prędkości.  Podjęta przez Policję próba kontroli związana była ze zdarzeniem, do jakiego doszło na molo w Gdyni Orłowie. Kilku mężczyzn  brało udział w kradzieży  koła ratunkowego. Koło  te zostało znalezione w bagażniku VW Passata.

Ustalono, że kierującym  pojazdem był  jeden z tych  mężczyzn,  którzy doznali  obrażeń ciała. W terenie zabudowanym prowadził pojazd z prędkością około 200 km/h. Nadto przeprowadzone w szpitalu badanie krwi pobranej od tego mężczyzny wykazało, że  w chwili wypadku  był pod wpływem alkoholu – 1,5 %.

31 letni mężczyzna został zatrzymany w dniu 11 marca 2019 roku.  Prokurator przedstawił mu zarzut nie zatrzymania się do kontroli drogowej i umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w wyniku czego spowodował wypadek, w następstwie którego śmierć poniosły dwie osoby, a dwie doznały obrażeń ciała, to jest popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. w zb. z art. 178 a § 1 k.k. w zb. z art. 178 b k.k. w zw.  z art. 11§ 2  k.k.

Podejrzany  przyznał się do popełnienia  zarzuconego mu przestępstwa.  Przed prokuratorem odmówił złożenia wyjaśnień.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.

11 marca 2019 roku na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował mężczyznę na okres 3 miesięcy.

 

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku