Akt oskarżenia w sprawie usiłowania zabójstwa

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Oliwa w Gdańsku zakończyła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa 39 letniego mężczyzny.

19 grudnia 2018 roku w Gdańsku doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Sprawca kolizji odjechał z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzony pojechał za nim i   ujął go.   Sprawca ponownie oddalił się. W tym czasie z budynku mieszkalnego wybiegł mężczyzna. W ręku trzymał siekierę oraz groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia. Po dobiegnięciu do  niego, obuchem siekiery  uderzył  go w głowę. Pokrzywdzony upadł. Udało mu się wstać. Próbował uciekać.  Napastnik podążał za  nim,  cały czas  grożąc mu.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze Policji, grożąc użyciem broni palnej, obezwładnili i zatrzymali 42 letniego napastnika.  Okazał się nim  syn sprawcy kolizji.

Pokrzywdzony doznał rany tłuczonej okolicy ciemieniowej lewej ze złamaniem kości. Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że obrażenia te skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała i rozstrojem zdrowia trwającym dłużej niż siedem dni. Przy czym  był narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Napastnikowi prokurator przedstawił zarzut usiłowania zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Jak ustalono, był  on  w przeszłości karany za przestępstwo  z użyciem przemocy. W związku z tym zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu  przestępstwa. Odmówił składania wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora został  tymczasowo aresztowany .

Przestępstwo zabójstwa zagrożone jest  karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku