Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

 

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Gdyni zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Do zdarzenia doszło 2 czerwca 2018 roku w późnych godzinach popołudniowych na skrzyżowaniu Alei Zwycięstwa i ulicy Stryjskiej w Gdyni.

Kierujący samochodem marki Mercedes A 83 letni mężczyzna, wykonując manewr skrętu w lewo wjechał na skrzyżowanie nie udzielając pierwszeństwa  pojazdowi marki Audi A3. Aby uniknąć czołowego zderzenia, kierujący Audi A3 skręcił w prawo, zahaczając  o przód  Mercedesa.  Obróciło go w prawo i z dużą siłą  uderzył  w tył  stojącego w zatoce autobusu .

W Audi A3 znajdowało się   pięciu  młodych  mężczyzn. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło  dwóch,  w tym 22 letni kierowca.  Trzy pozostałe osoby doznały licznych obrażeń ciała. Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że obrażenia te spowodowały u pokrzywdzonych naruszenie czynności narządów ich ciała na okres powyżej 7 dni.

W toku postępowania  ustalono, że  obaj kierowcy  przyczynili się do wypadku. Kierujący Mercedesem  poprzez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnie spowodował wypadek.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. w zb. z art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Gdyni.

Kierowca Audi A3 jechał z nadmierną prędkością, dochodzącą do 130 km/h. Nadto kierował pojazdem   będąc po wpływem  środka odurzającego w postaci marihuany.

Postępowanie  w tym zakresie zostało umorzone wobec śmierci sprawcy.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku