Akt oskarżenia w sprawie podpalenia budynku mieszkalnego w Tczewie

Prokuratura Rejonowa w Tczewie aktem oskarżenia zakończyła postępowanie w sprawie pożaru, do jakiego doszło w dniu 23 maja 2018 roku w Tczewie, w budynku mieszkalnym przy ul. Podgórnej.   Jak ustalono  pożar był wynikiem podpalenia, a jego sprawcą  okazał się 53 letni Mirosław Sz., mieszkaniec Tczewa.

Zdarzenie miało  miejsce w nocy, około godziny 3.00. Mirosław Sz. używając łatwopalnej substancji podpalił drzwi wejściowe do klatki schodowej. Było to jedyne wejście do budynku. Z tego miejsca ogień w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na wyższe piętra, powodując zadymienie całego budynku.

W tym czasie w budynku przebywało nie mniej niż 21 osób. Pożar zagrażał ich życiu i zdrowiu.

Śmierć na miejscu poniosły dwie osoby. Pożar spowodował również szkodę w mieniu w kwocie nie mniejszej niż 600 000 złotych.

Sprawca został zatrzymany w dniu zdarzenia.

Na początkowym etapie postępowania  Mirosławowi Sz. prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa z art. 163 § 1 i 3 k.k.

W oparciu o  całość zebranego w tej sprawie  materiału dowodowego  uznano, że Mirosław Sz. podpalając drzwi, działał  z  zamiarem  ewentualnym usiłowania  zabójstwa mężczyzny mieszkającego na drugim piętrze  budynku, a jego motywacja zasługiwała na szczególne potępienie. Kierował się bowiem chęcią kontynuowania znajomości  z  żoną wyżej wskazanego mężczyzny. Następstwem tego działania była śmierć dwóch osób. Na miejscu, w wyniku  ostrego zatrucia  tlenkiem węgla zmarł 79 letni mężczyzna oraz w szpitalu, w wyniku  oparzeń  dróg oddechowych  i zatrucia  tlenkiem  węgla 2 letnia dziewczynka. Osiem osób  doznało obrażeń  ciała na czas powyżej lub poniżej siedmiu dni, przy czym były one narażone  na bezpośrednie  niebezpieczeństwo utraty  życia.

Mężczyźnie zarzucono popełnienie przestępstwa  z art.   13 § 1 k.k.  w zw. z art.  148  § 2 pkt 3 k.k. w zb. z art. 148 § 3 k.k. w zb. z art. 157 § 1 i 2 k.k. w zb. z art. 163 § 1 k.k. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności  na czas nie krótszy od lat 12,  karą   25 lat pozbawienia wolności albo  karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Mirosław Sz. nie  przyznał się  do popełnienia   zarzuconego  mu przestępstwa.

Ustalono również, że mężczyzna do dnia pożaru nękał kobietę. Telefonował do niej oraz wysyłał wiadomości zawierające groźby zniszczenia mienia oraz pozbawienia życia. Używał słów wulgarnych i obraźliwych. Również w maju tego roku poprzez podpalenie zniszczył mienie należące do męża kobiety. W związku z tym prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie dwóch kolejnych przestępstw: uporczywego nękania, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3 oraz zniszczenia mienia, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 5.

Mirosław Sz. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.

W toku postępowania przygotowawczego przebywał w areszcie.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku 30 kwietnia 2019 roku.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku