Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 53 letni mężczyzna.

Do zdarzenia doszło 13 stycznia 2019 roku w miejscowości Pogódki.

Kierujący samochodem VW Golf   37 latek na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Lieger. Samochodem tym  podróżował 53 letni mężczyzna wraz z 17 letnim synem. Kierowca samochodu VW Golf opuścił  pojazd, a po chwili oddalił się  wraz z podróżującym  z nim 31 latkiem.

Pomocy  poszkodowanym udzieliła żona sprawcy oraz  okoliczni mieszkańcy. Kobieta jechała swoim samochodem  za  mężem i była świadkiem zdarzenia.

W wyniku doznanych obrażeń  w szpitalu zmarł kierowca samochodu marki Lieger. Jego syn doznał  lekkich obrażeń ciała.

Ustalono, że  kierowca VW Golf i jego  pasażer w chwili wypadku znajdowali się pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone u kierującego badanie wykazało 2,23 ‰ alkoholu we krwi. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych i drogowych nie zachował bezpiecznej prędkości na łuku drogi, w następstwie czego stracił panowanie nad kierowanym pojazdem.

Prokurator zarzucił mężczyźnie  umyślne spowodowanie wypadku drogowego,  w wyniku którego śmierć poniosła jedna osobna. Zarzucił mu również oddalenie się z miejsca wypadku  bez  udzielenia pokrzywdzonym pomocy.  Zarzucone  przestępstwo zagrożone jest karą  pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Zarzut oddalenia się z miejsca wypadku  i  nie udzielenia pokrzywdzonym pomocy  usłyszał również   pasażer  VW Golfa.  To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat  3.

Obaj mężczyźni  przesłuchani w toku  postępowania przygotowawcze przyznali się do popełnienia  zarzuconych im czynów.

Sprawca wypadku na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany przez Sąd.  Wobec  drugiego mężczyzny prokurator zastosował  środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku