Akt oskarżenia w sprawie zmuszania pokrzywdzonych do określonego zachowania

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 31 letniemu mężczyźnie o przestępstwa zmuszania do określonego zachowania oraz naruszenia nietykalności cielesnej  na szkodę czterech pokrzywdzonych.  

16 listopada 2018 roku w miejscowości Widlino 15 letnia pokrzywdzona została zaczepiona przez nieznanego jej mężczyznę. Dziewczynka oczekiwała na przystanku na przyjazd autobusu. Sprawca szarpał ją i przyciągał do siebie. Odstąpił od pokrzywdzonej, gdy wyjęła telefon komórkowy.

Napastnik  został zatrzymany 20 listopada 2018 roku.

Jak ustalono, do podobnych zdarzeń z jego udziałem dochodziło w okresie od października do listopada 2018 roku w miejscowości Banino. Pokrzywdzone to trzy kobiety w wieku od 19 do 24 lat. Zostały znienacka  zaczepione przez mężczyznę, gdy szły chodnikiem.

Mężczyźnie zarzucono popełnienie łącznie czterech czynów. Dwa dotyczą zmuszania pokrzywdzonych do określonego zachowania, jeden zmuszania do określonego zachowania połączony z pozbawieniem wolności – szarpiąc  pokrzywdzoną  zagradzał jej drogę uniemożliwiając  ucieczkę. Czwarty czyn dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonej, którą  znienacka i z zaskoczenia złapał za ramię.

Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił, że był to jego sposób na zawieranie nowych znajomości.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kartuzach.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku